sonna
  • SAMOSPRÁVA
  • KULTÚRA
  • DOKUMENTY
  • KONTAKT

Kontakt:

Anketa:

Napíšte nám:

Z archívu vojenských lesov a majetkov

 Na zábere prezident republiky Ivan Gašparovič po príchode na Lesnú správu v JOVSE, ktorý sa zúčastnil vrcholového klubového podujatia "Klubu chovateľov slovenských kopovov".

Bleduľa jarná karpatská

V okoli obce Jovsa, ale i priamo v záhradkách rastú vzácne bledule. Pohľad na ne je jedinečný. Sú zákonom chránené.

 

 Severnú časť lemuje pohorie Vihorlatu

   Južnú časť obklopuje Z. Šírava
Bociany prilietajú do našej obce pravidelne už niekoľko rokov. Tento bocian  priletel ako prvý, aby  postavil nové hniezdo.                    O niekoľko dni priletí aj jeho družka, s ktorou potom privedú na svet nové mláďata.
Po krátkom čase je už párik spolu

Prírodný termálny prameň a okolie

Tento termálny prameň od roku 1973 v obci Jovsa vyviera z hĺbky viac ako 400 metre. Má svoj typický zápach, ale aj liečivé účinky. Kto ho navštívil mohol obdivovať aj krásnu okolitú  prírodu, ktorá ho obklopuje.  V lese sa k životu prebudili rôzne druhy kvetín a potôčik ďalej preteká   aj pozdĺž celej obce.

Rôzne okamihy

Akoby raj na zemi, vysoko v horách    Výnimočný pohľad do údolia

Podvečer v našom lese ...
 
 Národná prírodná rezervácia

   Mladý hubár Ondrej po návrate z lesa
 
  Obec Jovsa pôsobí ako oáza pokoja, je obklopená  chránenými územiami
 Tulipány rozkvitli do krásy.         
  Orgovan ...
 Púpava  (1)
  Púpava  (2)

Na Bolkóne

  Vajička pripravené k vyliahnutiu mláďat
Vyliahli sa všetky štyri mláďata
   Matka ich neustále krmí   Príprava  na prvý odlet 

MODRÁ CYKLOTRASA - Jovsa, Poruba p/V, Vyšné Remety, Vyšná Rybnica, Baškovce, Choňkovce, Koňuš, Priekopa, Porúbka, Koromľa a  Krčava.

Celková dĺžka: 36 km, Celkové prevýšenie 408 m, Cesty: št. cesta č. II/582, poľné a lesné cesty, účelové komunikácie.

Náročná, veľmi príjemná cykloturistická trasa s peknými výhľadmi do okolia, zjazdná za každého počasia. Je určená pre cyklistov na horských bicykloch, nakoľko takmer polovica vedie po účelových poľných cestách. Medzi obcami Jovsa - Poruba p/V prechádzame v krátkom úseku 5 km po štátnej ceste 2. triedy, ktorá je však málo frekventovaná. V úseku Koňuš - Priekopa nás poľná cesta nasmeruje priamo do viníc PD Choňkovce, odkiaľ je pastvou pre oči výhľad na rozsiahlu Východoslovenskú nížinu pred sebou a pohorie Vihorlatu za sebou. Pri strážnom domčeku uprostred vinice odbočíme doľava, smerom k lesu, kde je znížená kvalita orientácie, pretože na lúke nebolo možné osadiť prvky značenia. Križujeme potok a nasleduje asi najnáročnejšia etapa trasy po mäkkej lesnej ceste s hlbokými vyjazdenými koľajami. Úsek je však krátky (cca. 500 m) a menej zdatní cyklisti môžu bicykel potlačiť. vyjdeme na okraj viníc v Priekope. Vydáme sa smerom doprava popri viniciach. Po brode malého potôčika prichádzame na tvrdšiu poľnú cestu, ktorá nás zavedie až do obce Priekopa. Ďalšie kilometre vedú po asfalte po cestách 3 a 4 Triedy. až do obce Koromľa, kde pri veľmi peknom obecnom parku odbočíme doprava. Po ľavej strane je cintorín. pred nami sa otvára veľmi pekný výhľad na rovinu s vencom Slanských vrchov v pozadí a odleskom hladiny Zemplínskej Šíravy. Účelová cesta pomaly klesá až ku vinohradníckemu domčeku, kde sa mení na mäkkú lesnú cestu, ale zjazdnú aj za mokra. V tomto úseku viac používame brzdy až ku nokraju obce Krčava, kde vychádzame na hklavnú cestu, ktorá vedie do Užhorodu. tento hraničný priechod je pre cyklistov uzatvorený. Cyklotrasa končí v Krčave odkiaľ odporúčame uzatvoriť okruh smerom na obce Sejkov, Blatnú Polianku a Hnojné ku hrádzi v Jovse. odtiaľ je už len pár kilometrov ku vodnej nádrží Zemplínska Šírava. 

(Zdroj: regionálna rozvojová agentúra Šírava)